חוות דעת של פסיכוגריאטר


חוות דעת פסיכוגריאטרית-חוות דעת פסיכיאטרית של פסיכוגריאטר

פסיכוגריאטריה היא תחום חדש יחסית ברפואה והוא יצא מהפסיכיאטריה ומהגריאטריה. פסיכוגריאטרים עוסקים בהערכה וטיפול במצבים נפשיים, רגשיים והתנהגותיים של מטופלים בקובצת הגיל השלישי- לאחר גיל 65 בדרך כלל. קבוצת הגיל הזו שונה משאר קבוצות הגיל בשל גילם ויותר מכך בשל השינויים שחלים לאורך השנים הן בגופם והן ברגשותיהם- במצבם הנפשי.חוות דעת פסיכוגריאטרית

אנשים מבוגרים אינם מבוגרים רב בגילם. ההתהגרות חלה על הגוף, על החוסן הנפשי וגם היכולות השונות משתנות עם הזמן.אמנם עם הגיל מגיע הניסיון אבל ישנן תופעות נוספותץ שהן פחות רצויות מאשר הניסיון.

מבחינה גופנית- כלי הדם משתנים הם נעשים פחות גמישים, ונוטצרותמחלות האופייניות לגיל המבוגר כגון יתר לחץ דם, חסימות כלי דם באיזורים שונים וההשפעות של החסימות הללו. בלב המשמעות יכולה להיות התקפי לב ובמוח המשמעות יכולה להיות אירועים מוחיים.
הכליות פועלות באופן פחות יעיל מאשר בשנים שעברו- הכליות מתפקדות כמערכת סנים של הדם והם אמורים, בין השאר, להפריש תרופות וחומרים אחרים שהצטברותם עלולה להיות מסוכנת.
היחס שבין השומן לשריר משתנה- אנשים מבוגרים מאבדים באופן יחסי שריר והשומן נעשה חלק גדול יותר ממשקל הגוף. המשמעות היא שתרופות וחומרים מסויימים יכוליםלהצטבר בגוף ביתר מכיון שהם מצטברים יותר בשומן.
השינוייםי הללו בגוף והצטברות של מחלות גופניות שונות גורמות לכך שיש צורך להזהר עם תרופות, להמנע ככל האפשר מתרופות מכיוון שאנשים מבוגרים נוטלים יותר תרופות. להמנע מתרופות שגורמות לירידה בערנות (עד כמה שאפשר).

מבחינה חברתית ואישית, ככל שאנשים מתבגרים, אנשים חווים יותר אובדנים ברמה האישית (משפחה ובן/בת זוג), אובדן מקורות הכנסה ואובדן עצמאות אישית (צורך במטפל).

השינויים הללו נראית לנו מהצד כדבר של מה בכך אבל לא כך הדבר.אנשים בגיל השלישי נוטים יותר לסבול מהפרעות פשיות כגון דיכאון וחרדה ולסבול מהשפעות של תרופות שהם נוטלים כגון נוגדי כאבים ותרופות נוגדות דיכואן יכולות לגרום למצבים של בילבול, חוסר התמצאות ועוד. האובדנים הרבים יכולים להיות קשים ויחד עם הצורך בטיפול , מידי הזולת, אנשים אלו נוטים לפתח תלות בזולת , ולא תמיד בצדק. למשל, לתלות את כל יהבם על המטפלת הזרה, להאמין שרק היא מעוניינת בטובתם ואף אחד אחר אינו מתעניין בהם. לעתים הם קלים לשכנוע ולמניפולציה בשל המצב שלהם.

חוות דעת פסיכיאטרית של פסיכוגריאטר , או חוות דעת פסיכוגריאטרית נהערכת לאחר תהליך של אבחון שבו הפסיכוגריאטר בודק את המטופל שבא לפניו במספר איזורים או במספר מישורים. ראשית הוא אמור להעריך את המצב הנפשי שלוץ האםן הוא סובל מדיכאון או מחרדה ואולי מהפרעה נפשית אחרת. לאחר מכן, הוא יבדוק האם קיימת בעיה קוגניטיבית כלשהי ואם כן מה טיבה ומה חומרתה. לא כל פגיעה קוגניטיבית מחייבת התייחסות ובוודאי שלא מיידית.

הפעולות הללו חשובות בשל כך שהפניה אל פסיכוגריאטר, לצורך עריכת חוות דעת, מגיעה כאשר מדובר בספק שקיים או שעלול להתעורר בהמשך. למשל, כאשר האדם מעוניין לתת מתנה את ביתו או חלק מרכושו לאדם אחר ויש הנחה שמישהו מבני המשפחה עלול בעתיד להתנגד למהלך שכזה. הפסיכוגריאטר יטרך לבדוק האם הנבדק כשיר לתת את המתנה והאם , ככל שאפשר לגלות בבדיקה, הוא נמצא תחת השפעה בלתי הוגנת.

פעולות אחרות שבעטיין מגיעים אל פסיכיאטר-פסיכוגריאטר הן לצורך הערכת היכולת של האדם לערוך צוואה. האם הוא כשיר ויכול לכתוב צוואה או שמא הוא פסול ממהלך משפטי שכזה. הבדיקה הזו מתבססת על עקרונות שנראים לפעמים "פשוטים" אבל לפעמים הם יכולים להיות מסובכים . על מנת להמנע מהאפשרות שיהיו מתנגדים לצוואה, מומלץ לערוך בדיקה מקיפה לצורך כך ושמכוונת לצורך כך. בדיקה פסיכיאטרית , אבחון פסיכוגריאטרי רגיל אינו מספיק.

חוות דעת פסיכוגריאטרית נדרשת לעתים לצרוך הערכת היכולת של האדם לגבי יכולותיו וכישוריו השונים להחליט. האם הוא מנהל את הכספים שלו באופן סביר או שמא עושה פעולות חסרות שיפוט שמביאות עליו נזקים וכן האם הוא מודע למחלותיו ולצורך בטיפול וכשהוא מתנגד, למשל, לניתוח הוא מבין את מעשיו או שמא התנגדותו אינה הגיונית. במידה ויתברר שהוא אינו כשיר לפעולות כאלו, יהיה צורך למנות לו אפוטרופוס.

חוות דעת פסיכיאטרית פסיכוגריאטרית עבור האדם המבוגר צריכה לקחת בחשבון את המרכיבים השונים שיכוליםהשפיע על פעולותיו- החל מהמצב הנפשי שלו, התורפותש הוא נוטל (כולל בזמן הבדיקה עצמה) ומה המרחב שבו הוא חי ומי שמטפל בו. רק חוות דעת שכזו, תוכל להשיג את מבוקשה.