חוות דעת פסיכיאטרית לרשיון נהיגה


חוות דעת פסיכיאטרת שמוגשת למכון הרפואי לבטיחות בדרכים

הסיבות שבגללן נפסל רשיון נהיגה רבות וביניהן עבירות תנועה, מחלות שונות כגדון אפילפסיה וכן מסיבות התנהגותיות. קצת נתונים- רוב האנשים הלוקים בהפרעה נפשית כשירים לנהוג. אין פסילה אוטומטית לשום הפרעה נפשית. יש כאלו שפונים אלי בשאלה האם אם יקחו כדור זה או אחר, משמעו שהרשיון נהיגה שלהםן יפסל? אני עונה להם שזה לא הכדורים שגורמים לכך שיפסלו את הרשיון נהיגה אלא התנהגותם כנהגים. חוות דעת פסיכיאטרית עבור רישיון נהיגה, שדנה בכושרו של אדם לנהוג אמורה לקחת בחשבון משתנים רבים ולא רק את ה"מחלה".

המטרה של המכון הפרואי לבטיחות ברדרכים כגוף שאמון על הבדיקה של ציבור הנהגים על גווניו השונים (החל מנהגי רכב פרטי, עד לנהגים מקצועיים ונהגים של רכב ציבורי) היא לשמור על הבטיחות והביטחון של הציבור שעושה שימוש בדרכים. המטרה של בדיקו תקופיות שלעתים נדרשים כשמגיעים אל המכון הרפואי היא להעריך את בריאותו של הנהג.

כחלק ממטרה זו, לעתים מדווחים לידי המכון לבטיחות בדרכים מקרים של נהגים שהמשך נהיגתם עלול לסכן את הסביבה או את עצמם, מסיבות שונות. ישנה רשימה של מחלות המחייבות דיווח- אפילפסיה, למשל היא אחת מהן. מחלות ומצבים נוספים המחייבים דיווח הם שימוש בסמים או באלכוהול, מחלת נפש שפוגעת ביכולת השיפוט וביכולת הנהיגה או פגיעה קוגניטיבית קשה.

במקרה שכזה הנהג מזומן לבדיקה קלינית אצל פסיכיאטר ולפעמים משלימים את הבדיקה על ידי פסיכולוג (או פסיכיאטר) גם במבחנים נוספים, בדיקות דם או בדיקות שתן. המטרה היא לבחון את היכולות השונות שלה נהג- יכולתו להיות מרוכז בכביש , היכולת לשמור על קור רוח והיכולת לחשיבה בטוחה ומכוונת מטרה שתהיה בטוחה לכלל ציבור המשתמשים בדרכים.

חוות דעת פסיכיאטרית לרישיון נהיגה צריכה לכלות את כל המרכיבים הללו שהוזכרו לעיל:

  • האם ישנה הפרעה נפשית
  • האם ישנה הפרעה אישיותית
  • האם ישנה פגיעה קוגניטיבית
  • האם ישנה הפרעת שימוש בחומרים כלשהם
  • האם ישנה מניעה אחרת מכך שהנהג ימשיך לנהוג
  • והשאלה החשוב המכל- האם ,הממצאים מספיקים על מנת להגיד שהנבדק אינו כשיר לנהיגה

רק חוות דעת פסיכיאטרית שתקח בחשבון את הנקודות הללו, תדע להתייחס אליהן באופן ישיר , תוכל לספק את התשובה לשאלות הללו. חוותד עת שכזו צריכה להיו  מגובה במסמכים רפואיים, בעדויות כתובסות ומתועדות (כמו למשל גליון עבירות תנועה) ולעתים יהיה צורך בהערכה אישיותית מלאה לצורך הערכת יכולות אלו שבהן הערכה קלינית לא תהיה מספקת.